Orushka & pARTs
Szwedzka wyspa Hisingen, 1927 rok. Z linii produkcyjnej zjeżdżają pierwsze modele Volvo. A to za sprawą nowo zawiązanej spółki przemysłowca Assara Gabrielssona z wybitnym inżynierem Gustafem Larsonem. Biblioteki i wyszukiwarki są doskonałych źródłem wiedzy o tych wydarzeniach. Jak również o pierwszych latach rozwoju firmy, jej sukcesach i autorach tych sukcesów.
Kolekcja ubrań By Orushka for Volvo w duchu upcyklingu i w stylu lat 20 i 30 ubiegłego wieku rzuca światło na kobiety, które współtworzyły sukces szwedzkiej marki. Kolekcję można oglądać w showroomie Firmy Karlik w Starym Browarze, a ja postanowiłam podzielić się genezą jej powstania oraz inspiracjami sięgającymi początków marki Volvo.
Kobiety Volvo
Kiedy Firma Karlik poprosiła o stworzenie kolekcji ubrań w duchu wartości Volvo, postanowiłam opowiedzieć o kobietach, które patriarchalna historia zdaje się pomijać i tym samych oddać sprawiedliwość niewątpliwym współtwórczyniom tego sukcesu. Kobiety sekretarki, telefonistki, pracownice linii produkcyjnej a nawet pasjonatki automobilistki, które w męskich ubraniach, wyciąganych z szaf ojców i braci, z niekłamanym zachwytem testowały osiągi kolejnych modeli. Przyznaję, z braku materiałów na ten temat, lukę w historii Volvo mogłam wypełnić jedynie własną wyobraźnią.
Kolekcja androgyniczna
Męskie garnitury z lat 20 i 30 XX wieku, kombinezony mechaników samochodowych, akcesoria automobilistów – na ich bazie powstała kolekcja nieco androgyniczna, wygodna i dość ekstrawagancka a to wszystko dostosowane do chłodnego klimatu Skandynawii. Kolorystyka kolekcji utrzymana jest w tonacji Volvo, czyli biel, granat i szarość, przyprawione odrobiną sepii ze starych zdjęć.
Z troską o środowisko
W doborze surowców moim kluczem niezmiennie od lat jest troska o środowisko. A cóż jest lepszym pomysłem niż upcycling? Dawanie tkaninom, skórom, futrom drugiego życia nie tylko ogranicza zużycie wody, energii i chemikaliów, które są elementem produkcji nowych surowców ale również zmniejsza ilość odpadów. Ta metoda odzyskiwania surowców jest już wykorzystywana przez pARTs – markę biżuterii, stworzoną przez Joannę Karlik – Knocińską, właścicielkę Firmy Karlik. Elementy przewodów, układów scalonych, śruby, nakrętki etc, dzięki wybitnemu talentowi Anny Orskiej, zamiast trafić do kosza, dokonały przepoczwarzenia w akcesoria bardzo en vogue. I tu moja prywatna opinia: genialne akcesoria.
Historia toczy się dalej
Zwieńczeniem powstania kolekcji powinien być pokaz. Pandemia pokrzyżowała te plany (to chyba najczęściej wypowiadane zdanie w ostatnim roku). Część kolekcji można oglądać w showroomie Volvo Karlik w nowej części Starego Browaru. Bardzo dziękuję za tę współpracę, za wsparcie na każdym etapie tworzenia. Z wszystkich modeli Volvo, najbliższym stał mi się ten wehikuł czasu, dzięki któremu odbyliśmy wspólną czasoprzestrzenną podróż.